Vertical Turret Head Milling Machine
One Shot Lubrication
Draw Bar
Tool Box
Front & Rear Chip Guard
Electrical Panel
2-Axis Dro With Scale
Milling Machine Vice
Coolant Pump With Spoul
Clamping Kit
Front Operating Panel
Machine Lamp
Collet Set
| Specification | Details |
|---|---|
| Table size | 1370 x 254 mm |
| X – Axis cross travel | 800 mm |
| Y – Axis longitudinal travel | 405 mm |
| Z – Axis vertical travel | 390 mm |
| T – Slot | 3 / 16 mm / 65 mm |
| Max load on table | 300 kgs |
| Spindle taper | R8 / NT30 |
| No. of spindle speed | 16 |
| Range of spindle speed | 66 – 4540 RPM |
| Quill diameter | 85.725 mm |
| Head movement | ± 90° |
| Head tilt | ± 45° |
| Electrical | 3 hp |
| Dimension (L x W x H) | 1850 x 1650 x 2150 mm |
| Weight | 1350 kgs |
*As improvements are constantly made in our machines, the above illustrations, specifications, dimensions and technical data are subject to modifications and change without prior notice and not binding on us.

