| BED | ||||||||
| Length of Bed | 7′ (2100 mm) | 9′ (2740 mm) | 10′ (3040 mm) | 12′ (3650 mm) | 14′ (4260 mm) | 16′ (4850 mm) | 18′ (5450 mm) | 20′ (6050 mm) |
| Admit Between Centre | 1000 mm | 1600 mm | 1900 mm | 2500 mm | 3100 mm | 3700 mm | 4300 mm | 4900 mm |
| BED | ||||||||
| Length of Bed | 7′ (2100 mm) | 9′ (2740 mm) | 10′ (3040 mm) | 12′ (3650 mm) | 14′ (4260 mm) | 16′ (4850 mm) | 18′ (5450 mm) | 20′ (6050 mm) |
| Admit Between Centre | 1000 mm | 1600 mm | 1900 mm | 2500 mm | 3100 mm | 3700 mm | 4300 mm | 4900 mm |
| Type of bed | Hardened Bed Ways | |
|---|---|---|
| Height of centre | 267 mm ( 10-1/2″ ) | 304 mm ( 12″ ) |
| Swing over bed | 525 mm | 600 mm |
| Swing over cross slide | 320 mm | 395 mm |
| Swing in gap | 800 mm | 875 mm |
| Width of bed | 325 mm | |
| Length of gap in front of face plate | 200 mm | |
| Main spindle | |
| No. Of spindle speed | 8 |
| Spindle speed range | 40 to 340 RPM* |
| Taper in spindle | MT-6 |
| Spindle bore | 50 mm / 79 mm / 104 mm |
| Spindle nose | Threaded |
| Spindle thread | 6 TPI |
| Threads | |
| Lead screw diameter / pitch | 38 mm / 4 TPI |
| Nos. Of threads/range (without norton gear box) |
METRIC : 13 / 1 mm to 6 mm PITCH INCH : 19 / 2 to 24 TPI |
| Nos. Of threads/range (for ful norton gear box) |
METRIC : 24 / 0.5 mm to 15 mm PITCH INCH : 44 / 2 to 60 TPI |
| No. of feeds | 19 |
| Range of longitudinal feeds | 0.165 – 1.996 mm |
| Range of transverse feeds | 0.04 – 0.485 mm |
| Tail stock | |
| Tail stock spindle diameter | 60.3 mm |
| Taper in tail stock quill | MT – 4 |
| Travel and tools | |
| Cross slide travel | 280 mm |
| Compound slide travel | 145 mm |
| Tail stock sleeve travel | 170 mm |
| Tool post square | 120 mm |
| Tool shank size | 25 mm |
| Suitable electrical hp | 3 HP / 5 HP (3 phase)* |
*As improvements are constantly made in our machines, the above illustrations, specifications, dimensions and technical data are subject to modifications and change without prior notice and not binding on us.