| Type of bed | Hardened Bed Ways |
|---|---|
| Length of Bed | 1370 mm ( 4′-6″) |
| Admit between Centre | 660 mm |
| Swing over bed | 325 mm |
| Height of centre | 165 mm |
| Width of bed | 240 mm |
| Swing over cross slide | 175 mm |
| Swing in gap | 500 mm |
| Length of gap in front of face plate | 115 mm |
| Type of bed | Hardened Bed Ways |
|---|---|
| Length of Bed | 1370 mm ( 4′-6″) |
| Admit between Centre | 660 mm |
| Swing over bed | 325 mm |
| Height of centre | 165 mm |
| Width of bed | 240 mm |
| Swing over cross slide | 175 mm |
| Swing in gap | 500 mm |
| Length of gap in front of face plate | 115 mm |
| Main spindle | |
| No. Of spindle speed | 8 |
| Spindle speed range | 40 to 950 RPM |
| Taper in spindle | MT-5 |
| Spindle bore | 38 mm |
| Spindle nose | Threaded |
| Spindle thread | 8 TPI |
| Threads | |
| Lead screw diameter / pitch | 25.4 mm / 4 TPI |
| Nos. Of threads/range (without norton gear box) |
METRIC : 13 / 1 mm to 6 mm PITCH INCH : 19 / 2 to 24 TPI |
| Nos. Of threads/range (for ful norton gear box) |
METRIC : 24 / 0.5 mm to 15 mm PITCH INCH : 44 / 2 to 60 TPI |
| No. of feeds | 19 |
| Range of longitudinal feeds | 0.165 – 2 mm |
| Range of transverse feeds | 0.04 – 0.485 mm |
| Tail stock | |
| Tail stock spindle diameter | 38.1 mm |
| Taper in tail stock quill | MT – 3 |
| Travel and tools | |
| Cross slide travel | 175 mm* |
| Compound slide travel | 125 mm |
| Tail stock sleeve travel | 120 mm |
| Tool post square | 88 mm |
| Tool shank size | 20 mm |
| Suitable electrical hp | 1 HP (3 phase) |
*As improvements are constantly made in our machines, the above illustrations, specifications, dimensions and technical data are subject to modifications and change without prior notice and not binding on us.